Dlaczego warto przystąpić do PPK? O korzyściach Pracowniczego Planu Kapitałowego

0
112

Emerytura z państwa to nic pewnego. Tak, jesteś grupie tych, którzy kończąc swoją aktywność zawodową, mogą dostawać naprawdę niskie świadczenia emerytalne. Nie ma co liczyć na wysokie wypłaty z państwa. Dlatego już teraz warto zainteresować się dodatkowymi formami oszczędzania na przyszłość. Jakie korzyści daje Pracowniczy Plan Kapitałowy?

PPK – czy to się opłaca?

Takie pytanie mógłbyś zadać, kupując najnowszy model wymarzonego samochodu lub mieszkanie na luksusowym osiedlu. Tylko po to, żeby raz na miesiąc pójść na prywatny basen.

Inwestycja, która dotyczy zabezpieczania Twojej przyszłości, czasu, kiedy już nie będziesz pracować, zawsze się opłaca. Bez względu na to, czy będzie to Pracowniczy Plan Kapitałowy (PPK) czy jakiś inny program gromadzenia oszczędności.

Rozumiemy jednak Twoje obawy.

Wiesz, że inwestowanie pieniędzy i ich pomnażanie po to, żeby zapewnić sobie spokojną jesień życia, to konieczność. Co do tego nie masz wątpliwości. Zastanawiasz się, czy PPK to najlepsze inwestycje na przyszłość. Czy warto odkładać pieniądze w tym programie, czy rozważyć inny sposób oszczędzania. Pokażemy Ci, że PPK może być dobrym początkiem do zbudowania emerytalnego zabezpieczenia. 

PPK, czyli oszczędzanie z pomocą pracodawcy i państwa 

Pracowniczy Plan Kapitałowy ma Cię zachęcić do odkładania środków na przyszłość. Ustawa przewiduje, że nie tylko Ty będziesz co miesiąc przelewać na konto PPK określoną kwotę. Zrobi to też Twój pracodawca. A raz do roku również państwo.

W PPK dopłata pracodawcy będzie wynosiła przynajmniej 1,5% wynagrodzenia brutto, które otrzymujesz. Zatrudniający może zdecydować, że zasili Twoje konto dodatkową kwotą i przeleje na nie do 2,5% wynagrodzenia. Jeśli zarabiasz brutto 5 tys. zł, każdego miesiąca pracodawca uzupełni Twój rachunek w PPK kwotą przynajmniej 75 zł.

Na oszczędności w PPK będzie składała się również dopłata roczna od państwa w wysokości 240 zł. To, czy ją otrzymasz, zależy od wysokości wpłat, których dokonałeś w ciągu całego roku. Zgodnie z ustawą musi być to kwota 6 wpłat podstawowych (czyli 3,5 % = 1,5% od pracodawcy i 2% od pracownika) pomnożona przez minimalne wynagrodzenie w danym roku.

Jeśli więc minimalne wynagrodzenie wynosi 2500 zł, na Twoim rachunku musi znaleźć się 525 zł*, żebyś otrzymał dopłatę roczną.

Zaletą PPK jest to, że w oszczędzaniu bierze też udział Twój pracodawca i państwo. Przez 10 lat na Twoje konto wpłynie przynajmniej 9 tys. zł od pracodawcy (przy założeniu, że Twoje wynagrodzenie wynosi 5 tys. brutto) i 2400 zł ze Skarbu Państwa.

PPK i inwestycje zdefiniowanej daty

Dlaczego jeszcze warto przystąpić do PPK? Zgodnie z ustawą o Pracowniczym Planie Kapitałowym pieniądze gromadzone na Twoim koncie oszczędnościowym trafią do funduszy zdefiniowanej daty. Co to oznacza?

Że im mniej czasu zostanie Ci do ukończenia 60. r.ż. (wtedy możesz zacząć wypłacać środki), tym w PPK bezpieczniejsze będą inwestycje podejmowane przez podmiot zarządzający. Plusem jest również to, że opłata manipulacyjna pobierana za zarządzanie PPK będzie wynosiła jedynie 0,5% w skali roku.

* – 6 miesięcy x 3,5% x 2500 zł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here