Na rynku pozabankowym działa bardzo wiele firm pożyczkowych. Z dużej konkurencji korzystają przede wszystkim pożyczkobiorcy. Warto jednak zwracać uwagę nie tylko na koszt pożyczki, ale również na to, kto oferuje nam pieniądze.
Polski rynek pożyczek pozabankowych rozwija się niezwykle dynamicznie przede wszystkim dlatego, że od wielu lat rośnie popyt na ofertę firm pożyczkowych. Pomimo wzrostu płac i wielu programów o charakterze socjalnym (np. program 500+) wiele zakupów nadal jest finansowanych przy pomocy pożyczek. Z badania przeprowadzonego przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych i Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH wynika, że 33% dóbr trwałych i 53,8% samochodów jest kupowanych w Polsce dzięki pożyczkom. W ten sam sposób jest finansowanych 37,9% remontów.
– Wprowadzenie do oferty firm pożyczkowych pożyczek na raty zwiększyło grono klientów instytucji pozabankowych. Konsumenci otrzymali możliwość pożyczenia poza bankiem jednorazowo nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, które potem spłacają w ratach przez kilka lat – zauważa ekspert marki hapipożyczki. – Niestety, nie wszyscy nauczyli się jeszcze pożyczać bezpiecznie. Oczywiście eliminowanie nieuczciwych pożyczkodawców to przede wszystkim rola państwa i odpowiednich instytucji, ale konsument nie powinien tracić zdrowego rozsądku, biorąc pożyczkę. Rozpoznawania rzetelnego pożyczkodawcy można się nauczyć i tylko od takich podmiotów należy pożyczać pieniądze – podkreśla przedstawiciel hapipożyczki, firmy udzielającej pożyczek na raty.
Podpowiadamy, jakie cechy charakteryzują rzetelnego pożyczkodawcę.
- Pożyczkodawca nie ukrywa się przed klientami
Powyższe stwierdzenie brzmi może nieco dowcipnie, ale w rzeczywistości chodzi o to, że rzetelna firma pożyczkowa nie ma nic do ukrycia i działa w pełni legalnie. Chcąc skorzystać zatem z oferty pożyczkodawcy pozabankowego, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Na stronie internetowej powinna pojawić się dokładna nazwa pożyczkodawcy wraz z danymi rejestrowymi (np. numer wpisu do KRS), a także adres siedziby. Rzetelny pożyczkodawca umożliwia także różne formy kontaktu. Podstawą jest oczywiście numer telefonu. Oprócz tego powinien zostać podany adres e-mail. Jeśli mamy wątpliwość co do zamieszczonych danych pożyczkodawcy, najlepiej zadzwonić pod wskazany numer i osobiście porozmawiać z przedstawicielem firmy.
- Pożyczkodawca udziela pożyczek na jasnych zasadach
Rzetelny pożyczkodawca stawia przede wszystkim na przejrzystość swojej oferty i wszystkich związanych z nią aspektów. Taka firma pożyczkowa udostępnia na stronie internetowej do wglądu ramową umowę pożyczki. Dzięki temu można spokojnie i dokładnie przeanalizować jej zapisy. Gdy coś będzie niezrozumiałe, należy skontaktować się z pożyczkodawcą i poprosić o wyjaśnienie. Uczciwy pożyczkodawca na pewno rozwieje wszelkie wątpliwości. W przypadku takiej firmy pożyczkowej nie może być również mowy o jakichś ukrytych kosztach. Wszystkie opłaty i wydatki związane z pożyczką powinny być jawne.
- Pożyczkodawca weryfikuje swoich klientów
Należy podchodzić ostrożnie do deklaracji pożyczkodawcy o braku weryfikacji klienta i udzielaniu zobowiązań nawet zadłużonym osobom. Rzetelny pożyczkodawca zawsze sprawdza swoich potencjalnych klientów, bada ich historię kredytową i zdolność kredytową, a także weryfikuje ich w bazach dłużników. Dzięki temu nie tylko sam się zabezpiecza (może również zaoferować tańszą pożyczkę, pozbawioną dużego ryzyka), ale również chroni konsumenta przed nadmiernym zadłużeniem.
- Pożyczkodawca jest obecny w branżowych rankingach
Jednym z wyznaczników rzetelności pożyczkodawcy może być jego obecność w różnego rodzaju branżowych rankingach. W takich zestawieniach dziennikarze uwzględniają wyłącznie sprawdzone i uczciwe firmy pożyczkowe. To sygnał dla konsumentów, że warto korzystać z oferty takich pożyczkodawców. Oczywiście należy zwrócić uwagę na to, gdzie jest publikowany ranking pożyczek. Powinny to być renomowane i znane portale, najlepiej finansowe.
- Pożyczkodawca jest członkiem branżowych organizacji
W Polsce działa kilka ważnych organizacji branżowych, które skupiają firmy pożyczkowe i inne podmioty rynku finansowego (np. Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych). Takie organizacje przyjmują tylko legalnie działających pożyczkodawców i wymagają od nich przestrzegania wysokich standardów etycznych. Warto zatem sprawdzić, czy wybrana firma pożyczkowa należy do jakiejś organizacji branżowej. Taka informacja jest zwykle podana na stronie internetowej pożyczkodawcy.
- Pożyczkodawca dba o swoją markę
Rzetelny pożyczkodawca dokłada dużych starań, aby budować prestiż swojej marki. Można to robić w różny sposób, przede wszystkim jednak zapewniając wysoką jakość obsługi. Prestiż marki łatwo dziś sprawdzić dzięki Internetowi. Rzetelny pożyczkodawca będzie miał wiele komentarzy pozytywnych na forach internetowych, a także będzie mógł się pochwalić pozytywnymi recenzjami w branżowych portalach.
Pożyczka ratalna pozabankowa może być ważnym wsparciem nie tylko w przypadku niespodziewanych wydatków, ale także przy długo planowanych przedsięwzięciach. Bez względu jednak na to, ile pożycza się pieniędzy, należy sprawdzić wiarygodność pożyczkodawcy. Dzięki temu można uniknąć wielu problemów, a pożyczka nie stanie się źródłem kłopotów.
Dodaj komentarz