Co to jest i jak działa wdmuchiwarka do światłowodów?

0
10

Instalacje światłowodowe są coraz częściej wykorzystywane w różnych obszarach życia. Przewody składają się z jednej lub większej liczby cienkich, przezroczystych włókien przewodzących. Włókna są chronione przez ochronne powłoki i umieszczone w osłonie zewnętrznej, co zwiększa wytrzymałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Światłowody są szeroko stosowane w telekomunikacji, medycynie czy przemyśle. Jedną z technik montowania okablowań jest ich wdmuchiwanie. Na czym polega wdmuchiwanie światłowodów?

Jak przebiega wdmuchiwanie światłowodów?

Wdmuchiwanie światłowodów to proces tworzenia sieci kablowych przy użyciu narzędzia wykorzystującego siłę sprężonego powietrza. Kable światłowodowe są od wielu lat standardem, dlatego wiele starszych instalacji przechodzi prace remontowe, które mają dostosować je do nowoczesnych warunków. Technika wdmuchiwania jest przydatna ze względu na specyfikę montowania światłowodów. Kable nie są bowiem kładzione bezpośrednio na ziemi czy na ścianie. Są one skierowane w rurze wykonanej z materiału syntetycznego. Z tego powodu często wykorzystuje się siłę rąk ludzkich do przemieszczania kabli we wnętrzu syntetycznej rury. Ta technika nie jest jednak idealna, ponieważ:

  • rodzi ryzyko uszkodzenia się przewodu,

  • nie zawsze jest praktyczna,

  • coraz częściej się od niej odchodzi na rzecz lepszych rozwiązań.

Do aplikowania światłowodów w kierunku rur osłonowych stosuje się techniki pozwalające na ich wdmuchanie. Wprowadzanie mikrokabli polega na wykorzystaniu działania siły sprężonego powietrza. Współcześnie stosuje się dwie metody wdmuchiwania: tłoczkową oraz strumieniową. Nowoczesne wdmuchiwarki mobilne mogą być przenoszone z miejsca na miejsce przez operatora. Sprzęt bez problemu mieści się w niewielkiej skrzynce, dzięki czemu może być wykorzystywany w różnych warunkach.

Jak działa wdmuchiwarka do kabli światłowodowych?

Wdmuchiwarka do światłowodów jest wykorzystywana do tworzenia wielometrowych instalacji kablowych. Jest to narzędzie niezwykle pomocne, które znacząco zmniejsza czas i koszty montażu. Urządzenie może składać się z silnika napędowego i mechanizmu wdmuchującego, który pozwala na kontrolę prędkości działania strumienia powietrza. Nowoczesne maszyny są wyposażone także w systemy ostrzegawcze i kontrolne, które są w stanie poinformować operatora o przebiegu wiązki kablowej wewnątrz osłony. Jeśli jest ona w jakikolwiek sposób nieprawidłowa, wówczas wdmuchiwarka do światłowodów jest w stanie samodzielnie przerwać pracę i wyświetlić komunikat dotyczący napotkanego problemu.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here