Co to jest wkład własny?

0
277
Co to jest wkład własny

Biorąc kredyt nie zawsze jest wszystko takie różowe jakby się mogło wydawać. Jedną z bardzo ważnych kwestii zwłaszcza jeśli chodzi o kredyty hipoteczne jest tak zwany wkład własny. Jednak czym to tak na prawdę jest i co trzeba o nim wiedzieć? Wbrew pozorom temat nie jest jakoś bardzo skomplikowany. Obecnie większość banków wymaga wkładu własnego na poziomie 20%.

Czym jest wkład własny?

Wkład własny to nic innego jak ilość pieniędzy, którą trzeba posiadać, aby móc w ogóle ubiegać się o kredyt. Oznacza to, że maksymalna kwota kredytu jaką można uzyskać to 80% wartości nieruchomości. Jednak na szczęście pomimo tego, że ustawa przewidywała konieczność posiadania 20% wkładu własnego, spora część banków daje możliwość wzięcia kredytu hipotecznego w przypadku posiadania 10% wkładu własnego. Dlatego też wzięcie takiego kredytu jest o wiele prostsze.

Mniejszy wkład własny – wyższa rata

Niestety przy mniejszym wkładzie własnym w postaci 10% większość banków oczekuje zapłacenia większej marży co wiąże się z wyższym oprocentowaniem. Jednak spora część banków w momencie gdy zmniejszymy kwotę zadłużenia na mniej niż 80% całego kredytu pozwala na renegocjacje warunków kredytu. Oczywiście odwrotna sytuacja ma miejsce w przypadku gdy posiadamy wyższy wkład własny niż standardowe 20%. Wtenczas też można liczyć na lepsze warunki kredytowe. Oczywiście nie zawsze można na to liczyć, ale przynajmniej jest szansa ponieważ banki wtenczas traktują nas jako pewniejszych klientów.

Nie tylko gotówka

Trzeba pamiętać, że wkładem własnym wcale nie musi być tylko i wyłącznie gotówka. W przypadku kredytu hipotecznego może być to na przykład inna nieruchomość, którą posiadamy. Innymi sposobami na zrealizowanie wkładu własnego są aktywa takie jak IKE czy też IKZE, polisy czy też nakłady poniesione już na dotychczasowe prace budowlane jeżeli chodzi o budowę domu. Jednak niestety w większości przypadków auto nie będzie mogło być zabezpieczeniem ponieważ istnieje ryzyko bardzo szybkiej  straty jego wartości.

Niestety nikt nie lubi się przejmować takimi kwestiami jak wkład własny jednak niestety większość banków po prostu tego wymaga. Dlatego też chcąc uzyskać kredyt hipoteczny na dobrych warunkach, bądź też w ogóle trzeba niestety zainteresować się posiadaniem gotówki, aby móc pokryć wkład własny. Bez tego niestety się nie da.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here