Czy witaminy można brać codziennie?

Czy witaminy można brać codziennie?

U każdego z nas pojawić się mogą niedobory witamin. Jednak dzięki prawidłowej suplementacji w szybki sposób można uzupełnić wszelkie braki. Najczęściej sięgamy po witaminę C, magnez, witaminę D oraz kwasy omega-3. Odpowiednia suplementacja jest niezbędna zwłaszcza w przypadku kobiet w ciąży oraz stawiających się dziecko. Jednak czy witaminy można brać każdego dnia.

Odpowiedni wybór witamin

Na rynku istnieje bardzo duży wybór witamin, natomiast najlepiej sięgać po nie po konsultacji z lekarzem oraz wykonanie odpowiednich badań. Suplementacja powinna dotyczyć konkretnych witamin lub minerałów, kiedy w organizmie występuje ich niedobór. Natomiast zdecydowaną większość witamin przyjmujemy razem z posiłkami. Ponadto wybierając suplementy i witaminy należy zwracać uwagę na ich przyswajalność. Zależy to od składu produktu oraz formy witamin. Większość niezbędnych organizmowi witamin przyjmujemy z pożywieniem, natomiast osoby narażone na stres, kobiety w ciąży oraz osoby źle odżywiające się powinny korzystać z dodatkowej suplementacji.

Które witaminy można przyjmować codziennie?

Przed przyjmowaniem każdego dnia witamin należy wykonać odpowiednie badania, aby ustalić których witamin lub minerałów brakuje w organizmie. W okresie jesiennym i zimowym, kiedy ilość słońca na terenie Polski jest niewielka rekomenduje się suplementację witaminy D, jednak wcześniej warto oznaczyć jej poziom. Witaminę D można przyjmować codziennie, zwłaszcza od października do kwietnia. Dodatkowo wiele osób boryka się z niedoborami magnezu, dlatego jego codzienne przyjmowanie w takiej sytuacji jest wskazane. Magnez najlepiej przyjmować przed snem w optymalnej dawce. Natomiast osoby będące na diecie wegańskiej lub wegetariańskiej często miewają braki witaminy B12. Jest ona niezwykle ważna dla organizmu ludzkiego, gdyż bierze udział podczas tworzenia czerwonych krwinek. Dlatego osoby słabe, mające skłonność do anemii powinny suplementować witaminę B12. Z kolei w przypadku słabej kondycji włosów niezbędna jest biotyna, czyli witamina B7. Pozwala przyspieszać wzrost włosów oraz hamować ich wypadanie. Biotynę wytwarzają bakterie jelitowe, jest ona także obecna w spożywanych pokarmach. Znajduje się między innymi w jajach. Dlatego jej niedobór występuje stosunkowo rzadko. Natomiast ważna może być suplementacja cynu, który jest niezbędny podczas zwalczania zakażeń, Ponadto przyspiesza gojenie się ran oraz poprawia kondycję włosów. Dlatego cynk, wapń, oraz magnez to minerały, które można suplementować każdego dnia. Z kolei suplementacja w okresie ciąży jest najczęściej niezbędna, zwłaszcza w kwasy omega-3. W ten sposób chroni się dziecko przed niewłaściwym rozwojem siatkówki oka, a także zapobiega wielu innym chorobom. Kobiety w ciąży mogą korzystać z gotowych suplementów zawierających niezbędne dla organizmu witaminy. Natomiast ich stosowanie należy skonsultować z lekarzem prowadzącym. Właściwie dobranoc suplementacja pozytywnie wpływa na rozwój płodu.

Kategoria: Biznes

Dodaj komentarz