Zakup różnego rodzaju urządzeń i maszyn do firmy może być bardzo dużym obciążeniem finansowym, szczególnie dla nowego przedsiębiorstwa, które dopiero rozpoczyna działalność. W wielu przypadkach jest potrzebne zewnętrzne finansowanie. Gdzie najlepiej go szukać?
Nowa firma musi najczęściej od podstaw wyposażyć swoich pracowników nie tylko w komputery i inny sprzęt IT, ale i w środki komunikacji, a niekiedy również w maszyny niezbędne w produkcji. Takie inwestycje mogą wymagać przeznaczenia czasami kilku, a często kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Konieczność zakupu nowego sprzętu pojawia się jednak także często w firmach, które obecne są na rynku już od lat. Aby mogły nadal się rozwijać, nierzadko muszą wymienić park maszynowy i wyposażyć pracowników w najnowsze urządzenia IT. Również przedsiębiorstwa z długim stażem na rynku nie zawsze dysponują własnymi środkami, aby w pełni sfinansować nowe inwestycje. Wtedy także one muszą korzystać z zewnętrznego finansowania. Podpowiadamy, gdzie warto szukać pieniędzy na zakup firmowego sprzętu i maszyn.
Finansowanie z banku
Bank wydaje się dobrym miejscem na sfinansowanie sprzętu firmowego i zakup nowych maszyn. Problem polega jednak na tym, że trzeba zwykle spełnić bardzo rygorystyczne wymagania banku. Najczęściej instytucja finansowa żąda, żeby firma działała na rynku przynajmniej 12 miesięcy. To istotna bariera dla nowych firm, która sprawia, że dla nich często kredyt bankowy jest nieosiągalny.
Problemy z uzyskaniem finansowania z banku mają jednak także firmy z długim stażem na rynku. One również nie zawsze są w stanie spełnić wymagania banków. Nie chodzi tylko o zdolność kredytową przedsiębiorstwa, ale często również o brak odpowiedniego zabezpieczenia, jakiego żądają banki za pożyczenie pieniędzy na inwestycje. Do tego coraz trudniej spełnić wymagania banku, ponieważ są one coraz bardziej restrykcyjne. Z analizy NBP wynika, że w III kwartale 2019 roku po raz kolejny została zaostrzona polityka kredytowa banków i dotyczy to przede wszystkim segmentu małych i średnich przedsiębiorstw. Wybierając się zatem po kredyt do banku na sfinansowanie zakupu sprzętu do firmy, najlepiej przygotować dokładny biznesplan i skrupulatnie wyliczyć nie tylko wszelkie koszty, ale także spodziewane zyski, które mogą zostać osiągnięte dzięki inwestycji.
Pozabankowa pożyczka dla biznesu
Skoro nie bank, to może pozabankowa pożyczka? Warto wziąć ją pod uwagę jako alternatywę dla trudno dostępnego kredytu.
– Oferta firm pożyczkowych nie kojarzy się najczęściej z pożyczkami dla przedsiębiorców. Tymczasem coraz więcej pożyczkodawców pozabankowych chętnie finansuje przedsiębiorstwa i to już od pierwszego dnia istnienia firmy – mówi ekspert Aasa dla Biznesu.
– Banki niechętnie udzielają kredytów na sprzęt firmowy, a jeszcze mniej chętnie na wyposażenie biura. Tymczasem firmy pożyczkowe nie mają z tym problemu i są bardziej elastyczne, jeśli chodzi o wymagania wobec pożyczkobiorców biznesowych – dodaje.
Dużą zaletą pożyczki dla firm na rynku pozabankowym jest minimum formalności. Tak naprawdę nie trzeba przygotowywać biznesplanu, skomplikowanych wyliczeń i prognoz. W wielu przypadkach taką pożyczkę na kilkadziesiąt tysięcy złotych można uzyskać od ręki. W banku podjęcie decyzji nierzadko zabiera kilka dni, w firmie pożyczkowej – co najwyżej kilkadziesiąt minut. Do tego przedsiębiorca może zaoszczędzić czas, ponieważ pieniądze pożyczy online, bez wychodzenia ze swojego gabinetu. Oczywiście należy zadłużać się rozważnie i przeanalizować swój potencjał biznesowy dokładnie. To podpowie, czy rzeczywiście firmę stać na zewnętrzne finansowanie i podpowie, jakich może spodziewać się zysków w najbliższym czasie. Pożyczkę będzie trzeba przecież spłacać.
Finansowanie leasingiem
Jeszcze innym rozwiązaniem, które warto wziąć pod uwagę, jest leasing. Wbrew pozorom w taki sposób można finansować nie tylko zakup samochodu (najpopularniejsze wśród przedsiębiorców), ale również maszyn czy urządzeń do firmy. Mogą to być na przykład komputery, inne urządzenia IT, jak również sprzęty budowlane, medyczne, gastronomiczne itd. Wartość leasingowanego przedmiotu może wynosić od kilkuset złotych do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wszystko zależy od firmy leasingowej i oferty. Warto dodać, że leasingodawcy nie są tak restrykcyjni, jak banki i nie badają tak dokładnie zdolności kredytowej klienta. Oczywiście to nie znaczy, że nie trzeba spełniać pewnych wymogów. Te jednak ustala indywidualnie każda firma leasingowa.
Leasing nie obniża zdolności kredytowej przedsiębiorstwa, a do tego raty leasingowe można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. W wielu przypadkach trzeba się jednak liczyć z początkową wpłatą. Niedogodnością może być również fakt, że leasingowany sprzęt nie jest własnością przedsiębiorstwa. Aby przeszedł na jego własność, konieczne jest wykupienie przedmiotu po zakończeniu leasingu.
Dofinansowanie zakupu sprzętu firmowego może być w wielu przypadkach konieczne. Nie wszystkie przedsiębiorstwa, szczególnie małe, dysponują wolnymi środkami, które mogą przeznaczyć na inwestycje. W takiej sytuacji warto szukać finansowania w różnych źródłach i dopasować to rozwiązanie, które okaże się najkorzystniejsze dla firmy.
Dodaj komentarz