Ile odłożysz dzięki PPK? Oblicz z nami

0
244

Pracownicze Plany Kapitałowe to program, który ma zachęcić Polaków do długoterminowego oszczędzania i odkładania pieniędzy na emeryturę. To nowy projekt, dlatego wzbudza u wielu osób wątpliwości. Pracowników interesuje oczywiście najbardziej to, ile mogą odłożyć dzięki PPK. Na szczęście można to policzyć.

PPK stały się już faktem. Pierwsze firmy, które zatrudniają co najmniej 250 osób, wdrażają ten program już od 1 lipca 2019 roku. Uruchamianie PPK zostało rozłożone do 2021 roku i przewiduje stopniowe zwiększanie liczby uczestników w miarę przystępowania do programu nowych przedsiębiorstw.

– Pracownicze Plany Kapitałowe są powszechnym, ale również dobrowolnym programem. Nikt nas nie zmusi do uczestnictwa w PPK. Należy mieć jednak świadomość, że to również w pełni prywatny system, czyli jego koncepcja jest zupełnie inna niż na przykład likwidowanych właśnie OFE – podkreśla ekspert portalu PPK.info.

– Trudno w tej chwili wyliczyć co do złotówki, ile uda się odłożyć pieniędzy dzięki PPK, bo zależy to od wielu czynników, ale można wykonać wiarygodne symulacje poziomu oszczędności. Sceptykom można natomiast odpowiedzieć następująco: lepiej mieć nawet małe oszczędności niż żadnych. PPK mają bowiem podnieść status majątkowy Polaków na emeryturze – dodaje przedstawiciel PPK.info.

Jak obliczyć oszczędności w PPK?

Ile odłożymy pieniędzy na PPK? Wbrew pozorom można się tego dowiedzieć już teraz, mimo że program dopiero jest wdrażany. Oblicz z kalkulatorem PPK, jakie mogą być Twoje oszczędności na emeryturze. Taki kalkulator można znaleźć bez problemu na wielu stronach internetowych. To proste narzędzie, które pozwala wykonać symulację wyników oszczędzania w PPK. Tego typu aplikacja błyskawicznie wyliczy, jaką kwotę można odłożyć po określonej liczbie lat. Mało tego, można również dowiedzieć się, ile należałoby odkładać co miesiąc, aby uzyskać pożądaną kwotę.

Kalkulatory PPK są najczęściej podobne do siebie i wymagają wprowadzenia podobnych danych. Należy wpisać wiek osoby przystępującej do programu i wysokość wynagrodzenia brutto. Kolejny krok to wybranie wysokości podstawowej wpłaty na PPK (maksymalnie 2% pensji brutto) i ewentualnie ustalenie dodatkowej, dobrowolnej wpłaty (również maksymalnie 2%). Potem określa się wysokość wpłaty pracodawcy (maksymalnie 4% wraz z dodatkową składką). W kolejnym etapie trzeba podać wiek, do którego zamierzamy odkładać środki na PPK. Pozostaje już tylko określić, w jaki sposób dokona się wypłaty (np. 25% środków jednorazowo, a pozostałą część w 120 ratach). Potem wystarczy kliknąć przycisk „Oblicz”.

Przykładowe symulacje

Aby pokazać, jakie są możliwości kalkulatora PPK, najlepiej podać przykłady symulacji. Nasze obliczenia zakładają w każdym przypadku, że średni wzrost wynagrodzeń co roku wyniesie 2%, wzrost jednostki netto to 3%, a opłata za zarządzanie PPK nie przekroczy 0,5% rocznie.

W pierwszej symulacji przyjęliśmy, że uczestnik ma 40 lat w chwili przystąpienia do Pracowniczego Planu Kapitałowego, zarabia brutto 3500 zł, podstawowa składka pracownika to 2% (brak dodatkowej składki), natomiast składka pracodawcy to 1,5%. Uczestnik zamierza oszczędzać do 69 lat. Po 29 latach zgromadzi na swoim koncie 91 240 zł. Jednorazowo wypłaci 22 810 zł (25% środków), a w 120 ratach będzie otrzymywał co miesiąc 570 zł, które staną się uzupełnieniem świadczenia wypłacanego przez ZUS.

Sprawdźmy teraz, ile oszczędności może zgromadzić młodszy uczestnik PPK. Tym razem zakładamy, że to osoba dopiero po studiach, przystępująca do PPK w wieku 26 lat. Wynagrodzenie to 3500 zł brutto, składka pracownika – 2%, pracodawcy – 1,5%, a pieniądze będą odkładane do wieku 65 lat. Po 39 latach oszczędzania uczestnik zgromadzi 151 695 zł. Jednorazowo wypłaci 25% środków, czyli 37 924 zł, a potem co miesiąc przez 10 lat będzie otrzymywał 948 zł.

PPK – przypomnienie najważniejszych zasad

Powyższe symulacje pokazują, że oszczędzanie w PPK może dać przyzwoity zastrzyk dodatkowych środków na emeryturze. Oczywiście im dłużej odkładamy pieniądze, tym większy będzie ten zastrzyk. Warto zatem zastanowić się dobrze, czy nie lepiej pozostać w programie. PPK to bowiem oszczędzanie dobrowolnie, z którego można zrezygnować. Automatycznie zostaną zapisane do programu osoby w wieku od 18 do 55 lat, a starsze (do 70 lat) mogą przystąpić samodzielnie.

PPK wdrażany jest w zakładzie pracy przez pracodawcę, a instytucja finansowa zarządzająca programem jest wybierana w porozumieniu z pracownikami. Co miesiąc odprowadzana jest składka na konto uczestnika PPK od pracownika 2% (dodatkowo maksymalnie 2%) i pracodawcy – 1,5% (łącznie z dodatkową składką może to być nawet 4%). Do tego państwo przekazuje wpłatę powitalną 250 zł i kolejne 240 zł co roku. Pieniądze bez żadnych potrąceń wypłaca się po ukończeniu 65 lat. Można to zrobić również wcześniej w wyjątkowych sytuacjach: 25% środków w przypadku poważnego zachorowania uczestnika PPK lub jego najbliższych lub 100% środków na wkład własny przy kredycie mieszkaniowym (to pożyczka, którą należy spłacić ciągu 15 lat).

Dzięki takim narzędziom jak kalkulator PPK już dziś można się dowiedzieć, ile zgromadzimy środków po latach oszczędzania. Oczywiście to symulacja, ale otrzymywane liczby przy różnych założeniach wyglądają bardzo obiecująco.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here