Celem procesu rekrutacji pracowników jest dostarczenie kandydatów, tak aby później zatrudnić najlepszych z nich. Często jest to też wyścig z czasem, a decyzje odnośnie zatrudnienia podejmowane są często pochopnie. Według badań przeprowadzonych przez CareerBuilder właśnie przez ten pośpiech, aż 38% organizacji składa oferty osobom, które później nie spełniają oczekiwań. Być może takie podejście straciłoby rację bytu, gdyby przedsiębiorstwa pamiętały, że rekrutacja jest inwestycją, która może się im zwrócić i zaprocentować. Dobrze wybrany nowy pracownik może wzmocnić produktywność całego biznesu. Z drugiej strony nieudana rekrutacja niesie za sobą ogromne koszty, na które składa się szereg czynników.
Czym jest skuteczna rekrutacja?
Słysząc o skutecznej rekrutacji pracowników, od razu przychodzi nam na myśl zatrudnienie kandydata, który posiada odpowiednie umiejętności, by sprawdzić się na danym stanowisku. Powszechnym jest jednak skupianie się tylko na kompetencjach twardych – zapominając przy tym o tych miękkich (czyli społecznych). Tymczasem takie umiejętności jak współpraca w zespole, odporność na stres, czy poprawna komunikacja często mają nawet większe znaczenie niż wiedza techniczna. To jednak nie wszystko – nie możemy mówić o zatrudnieniu właściwej osoby bez sprawdzenia, czy wyznaje ona podobne wartości do firmowych i czy wpasuje się w jej kulturę organizacji. Jest to o tyle ważne, iż w przypadku niezgodności w tym aspekcie, pojawić się mogą konflikty z innymi osobami. Ostatnią kwestią, którą należy sprawdzić, jest motywacja. Jeśli nie mamy pewności, że kandydatowi odpowiada nasza organizacja, oraz że naprawdę chce zacząć u nas pracę, to nie zatrudniajmy takiej osoby. Nie jesteśmy wtedy bowiem pewni, jak długo taki pracownik z nami zostanie. Efektem skutecznej rekrutacji pracowników jest zatem nie tylko zatrudnienie osoby, która będzie w stanie sprawnie wykonywać swoje zadania, lecz również takiej, która zostanie w naszych strukturach przez dłuższy czas.
Pozytywne aspekty zatrudnienia odpowiedniej osoby
Wiemy już, jaki efekt powinna nieść za sobą skuteczna rekrutacja. Dlaczego jednak warto poświęcić na nią czas? Przede wszystkim pamiętajmy, że wybór odpowiedniego człowieka zaprocentuje w przyszłości. Każda nowozatrudniona osoba przechodzi proces wdrożenia, tak by mogła wykonywać nowe obowiązki. Zatrudnienie właściwego człowieka znacząco skróci ten czas, co spowoduje obniżenie kosztów, które trzeba zainwestować w szkolenia. Pracownik taki szybciej też stanie się samodzielny, a co więcej zacznie swoją pracą przynosić firmie zyski. Nowy członek zespołu może znacząco zredukować natężenie zadań reszty jego członków, co pozytywnie wpłynie na ich efektywność. Warto tutaj też wspomnieć o dodatkowym wkładzie, który taka osoba ma na zespół – to nowy punkt widzenia, który może skutkować świeżymi pomysłami, a także wzmocnieniem kreatywności innych. Dopasowany do kultury organizacyjnej pracownik szybko wpasuje się w nią oraz zrozumie zasady i dynamikę panującą w ekipie. Odpowiedni kandydat od pierwszego dnia będzie również maksymalnie zaangażowany, by jak najlepiej wykonywać obowiązki.
Jak zapobiec zatrudnieniu niewłaściwej osoby i poprowadzić ją, by stała się cennym pracownikiem?
Justyna Drabik, HR Senior Project Manager w firmie rekrutacyjnej Advisory Group TEST Huma Resources podkreśla:
Aby mieć pewność, że wybierzemy odpowiedniego kandydata, musimy mieć wcześniej przygotowany plan rekrutacji pracowników wraz z dokładnym wyszczególnieniem, jakiej osoby poszukujemy (zarówno pod względem kompetencji miękkich, jak i twardych). Zastanówmy się też, jakie są nasze wartości oraz kultura organizacyjna, oraz jaki człowiek posiadający, jakie cechy może się w takim środowisku najlepiej odnaleźć. Z wyprzedzeniem zaplanujmy również pytania mające sprawdzić motywację kandydata. Podczas spotkań bądźmy wyczuleni na każdą, nawet najmniejszą wątpliwość. Dobrze, żeby w rozmowach uczestniczyła więcej niż jedna osoba, tak by mieć opinię z wielu stron. Niezwykle ważnym jest również zagwarantowanie sobie czasu na te działania. To umożliwi mocne zaangażowanie się w proces oraz zredukuje pośpiech w kwestii podjęcia decyzji.
W odpowiednim przeprowadzeniu tego procesu może nam pomóc również firma rekrutacyjna. Skorzystanie z usług agencji zagwarantuje nie tylko dostarczenie nam dużej liczby dobrych i sprawdzonych przez konsultantów kandydatów. Profesjonalni rekruterzy zadbają również o to, by zaprezentowane osoby pasowały do naszej organizacji. Pomogą także w podjęciu ostatecznej decyzji a niekiedy i w negocjacjach dotyczących warunków zatrudnienia z wybranym kandydatem. Profesjonalna firma rekrutacyjna służyć też może dla nas wsparciem przez cały proces.
Na zatrudnieniu kandydata nasza historia się nie kończy. Aby mieć pewność, że stanie się on wartościowym pracownikiem, musimy również zadbać o jego wdrożenie. Plan powinien być przygotowany z wyprzedzeniem i musi się wiązać z powolnym przejmowaniem kolejnych obowiązków. Dobrym pomysłem są również regularne spotkania z nową osobą, tak by sprawdzać, jak się odnajduje w firmie (i czy nie potrzebuje z naszej strony wsparcia). Możemy przydzielić też mentora, który będzie stanowił pomoc dla nowozatrudnionego.
Ile kosztuje nieudana rekrutacja?
Same korzyści wynikające z właściwie przeprowadzonego procesu rekrutacji pracowników powinny nas już przekonać, by poświęcić na to działanie więcej uwagi i wysiłku (albo poprosić o pomoc firmę rekrutacyjną). Warto jednak wspomnieć jeszcze, jakie koszty nas czekają, w przypadku złożenia oferty niewłaściwemu kandydatowi (i jego przedwczesnemu odejściu z organizacji).
Obecnie uważa się, że cena, którą płacą przedsiębiorstwa za zastąpienie odchodzącego przedwcześnie pracownika, to koszt jego rocznej płacy. Co się na niego składa? Czas pracy przeznaczony na poszukiwanie nowej osoby, koszty szkoleń oraz wdrożenia pracownika (również ten, który poświęcają na to działanie inne osoby). Pamiętać też należy, że nowozatrudniona osoba nie od razu jest w pełni wydajna. Dodatkowo nieobsadzone stanowiska skutkują utratą potencjalnych korzyści. Żeby tak się nie działo, inne osoby pracują często w godzinach nadliczbowych, by zastąpić odchodzącego pracownika.
Na sam koniec dodajmy jeszcze do tego wydatki, które musieliśmy przeznaczyć na wcześniejszą, nieudaną rekrutację. Zsumowane koszty znacząco więc przekraczają kwotę, którą musielibyśmy wydać, by przeprowadzić proces rekrutacji pracowników w skuteczny sposób np. z pomocą firmy zewnętrznej.
Dodaj komentarz