Jak oszczędzać pieniądze?

0
277
Jak oszczędzać pieniądze

Większość naszych rodaków w ogóle nie posiada oszczędności. To bardzo smutny fakt, ponieważ oszczędzanie powinno być integralną częścią życia każdego dobrze zorganizowanego człowieka. Większość osób stosuje wymówki, że na oszczędzanie nie pozwalają zbyt niskie ich zdaniem przychody i żyjąc od pierwszego do pierwszego po prostu nie można oszczędzić. Jest to jednak nieprawda, bo oszczędzać może każdy, jeśli tylko zastosuje się do kilku prostych wskazówek.

Konto oszczędnościowe

Podstawowym warunkiem do rozpoczęcia naszej przygody z oszczędzaniem jest zawsze otwarcie konta oszczędnościowego w banku. Porównajmy rodzaje kont i odsetki jakie oferują a wtedy łatwiej na będzie wybrać właściwe konto. Oczywiście, na początku odsetki nie będą zbyt duże więc i rodzaj oprocentowania ma drugorzędne znaczenie. W tym wszystkim najważniejsze jest jednak to, by wyrobić sobie prawidłowy nawyk oszczędzania. Na początek odkładajmy po 100 lub 200 złotych miesięcznie. Nawet takie niewielkie sumy pozwolą na roczne zaoszczędzenie 1000 złotych. Po 10 latach będzie to już 10 tysięcy złotych, nie licząc odsetek. Taka suma pozwala na otwarcie własnego biznesu, lub zakup samochodu. Oczywiście, 10 lat to dość długi okres czasu, ale jeżeli zwiększymy oszczędzaną sumę dwukrotnie i zamiast 100 zaczniemy odkładać 200 złotych, szybko zaczniemy dostrzegać, jak nasze konto rośnie. 

Odkładanie do skarpety – czy warto ?

Są też osoby, które z jakiegoś powodu obawiają się trzymania pieniędzy na koncie bankowym i w zamian preferują odkładanie jej w domu w postaci gotówki. Oczywiście, każdy sposób oszczędzania jest godny pochwały dlatego i ten jest wart uwagi. Jednak musimy pamiętać, że pieniądze trzymane w domu nie procentują, a jedynie tracą na wartości poprzez dużą inflację, która ostatnio dotyka nasz kraj. Poza tym takie pieniądze mogą ulec zniszczeniu, bądź paść ofiarą kradzieży. Pieniądze trzymane na koncie wbrew obiegowej opinii są całkowicie bezpieczne, ponieważ chroni je za nas bankowy fundusz gwarancyjny. Mamy tam możliwość odzyskania oszczędności nawet do 100 tysięcy euro w przypadku, kiedy nasz bank upadnie, co nawiasem mówiąc w Polsce niemal się nie zdarza. Podsumowując; warto jest oszczędzać, bo nawet niewielkie kwoty mogą zaprocentować w przyszłości uzyskaniem większego kapitału który pomoże nam w życiu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here