Jak podnieść jakość edukacji włączającej w Polsce?

Jak podnieść jakość edukacji włączającej w Polsce?

Edukacja w placówkach szkolnych ma za zadanie przygotować uczniów do realizacji swoich marzeń oraz planów zawodowych. Wyzwania stawiane przez otaczający ich świat połączone z nowoczesnym podejściem do szkolnictwa pozwoli wprowadzić młodych ludzi w zagadnienia, które zapewnią im wysokiej jakości edukację. Jedną z wartych uwagi metod polecanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki jest edukacja włączająca.

Czym jest edukacja włączająca?

Szkoła powinna być otwarta i dostępna dla każdego ucznia. Edukacja włączająca zakłada zapewnienie każdemu uczniowi warunków do pełnego korzystania z procesu kształcenia, wychowania i życia w szkole. Proces włączania ma za zadanie pokonać wszelkie bariery, które ograniczają obecność, uczestnictwo, a także osiągnięcia uczniów.

Edukacja włączająca jest nastawiona na indywidualne podejście do każdego ucznia poprzez dostosowanie do niego wymagań edukacyjnych i warunków nauki. Co więcej, różnorodność wynikająca ze stanu zdrowia dziecka, jego pochodzenia czy klasy społecznej traktowana jest jako cenny zasób rozwoju społecznego i cywilizacyjnego.

Jak podnieść jakość edukacji włączającej?

Edukacja włączająca bierze pod uwagę całokształt ucznia. Najbardziej istotne są cechy jego osobowości, sfera emocjonalna, a także wsparcie otrzymywane od innych. Różnorodne pomoce dydaktyczne pozwalają wypracować zaangażowanie w grupę u młodego człowieka. Uczą go odpowiedzialności za swoje życie, a także otaczających go ludzi.

Nauczyciele powinni stosować podczas zajęć pomoce pozwalające analizować i monitorować postępy w rozwoju dziecka. Ważne jest, aby na ich podstawie dobierać odpowiednie zajęcia wspomagające rozwój. Możemy zastosować w tym celu na przykład nowoczesne pomoce multimedialne, które zachęcają dzieci do współpracy poprzez zabawę.

Pomoce terapeutyczne dla dzieci z autyzmem, zespołem Aspergera oraz ADHD powinny być nowoczesne i ciągle uzupełniane o najnowsze odkrycia naukowe, które pozwolą bez wykluczenia funkcjonować w społeczeństwie. Nauczyciel powinien stale poszerzać i doskonalić swoją wiedzę uczęszczając na kursy, aby jak najlepiej poznać potrzeby dziecka, z którym współpracuje.

Istotnym aspektem rozwoju młodego człowieka jest również jego środowisko domowe, dlatego ważne jest wzmacnianie kompetencji rodziców poprzez możliwość nabywania przez nich wiedzy dotyczącej rozwoju dziecka, stylu wychowania, a także umiejętności pozwalających rozwiązać skutecznie problem u dziecka. Dzięki tym działaniom rodzice wypracują pewność siebie i poczucie skuteczności w podejmowanych działaniach.

Kategoria: Biznes

Dodaj komentarz