Jak sprawdzić, czy jestem w BIK?

0
260
Jak sprawdzić czy jestem w BIK

Za każdym razem, kiedy planujemy zaciągnąć kredyt, bank sprawdza naszą historię zebraną w Biurze Informacji Kredytowej. Jeśli miewaliśmy kłopot ze spłatą wcześniejszych zobowiązań, możemy mieć trudności w uzyskaniu kredytu. Banki potraktują nas jako klientów zwiększonego ryzyka.

Jak sprawdzić, czy jesteśmy w BIK?

Nasze dane są przekazywane do BIK przez bank, gdy bierzemy kredyt. Po jego udzieleniu bank przekazuje do Biura Informacji Kredytowej zarówno informacje pozytywne – o punktualnych spłatach rat, jak również niekorzystne – o opóźnieniach czy zaległościach w zapłacie długu.

Jak sprawdzić, czy jestem w BIK

Posiadanie pozytywnej historii kredytowej jest bardzo istotne, kiedy staramy się o kredyt. Wszystkie opóźnienia w zapłacie wcześniejszych zobowiązań, są dla banków wiadomością, iż jesteśmy klientami zwiększonego ryzyka. Możemy zatem mieć trudności w zaciągnięciu zobowiązania. Jak sprawdzić, czy jesteśmy w BIK? Starczy pobrać ze strony Biura Informacji Kredytowej raport. Jego koszt to 36 zł czy 79 zł. Droższy zawiera 12 pełnych raportów, jakie można otrzymać w przeciągu roku, zapewnia również otrzymywanie alarmów, zabezpieczających przed wyłudzeniem kredytu.

Jak otrzymać raport z BIK

Aby otrzymać raport, należy podać swój numer PESEL, załączyć skan czy zdjęcie dowodu osobistego i zrobić przelew identyfikacyjny na kwotę 1 zł.Co zrobić z niekorzystną historią kredytową?Niestety, z bazy BIK nie można usunąć złej historii kredytowej. Reguły udostępniania danych do BIK, ich gromadzenia i wprowadzania do nich potencjalnych zmian są regulowane przez Prawo bankowe. BIK nie poprawia przesyłanych informacji, jest tylko ich administratorem. W wypadku, kiedy zdarzyło nam się opóźnienie w zapłacie długu dłuższe aniżeli 60 dni oraz nie uregulowaliśmy zobowiązania w przeciągu 30 dni od otrzymania od banku wezwania do zapłaty – BIK będzie przechowywał nasze dane oraz informacje o tym kredycie aż przez pięć lat od wygaśnięcia umowy kredytu. Zgodnie z ustawą Prawo Bankowe na gromadzenie danych w owej sytuacji BIK nie wymaga naszej zgody. O usunięcie danych możemy wystąpić tylko wtedy, kiedy upłynęło 5 lat od spłaty uciążliwego kredytu. Wniosek o korektę czy usunięcie informacji należy złożyć w banku, w jakim zaciągnęliśmy kredyt. Co zatem zrobić z niekorzystną historią? Lepiej pomyśleć o niej zawczasu oraz systematycznie płacić zadłużenia, aby nie dopuścić do jej powstawania.


Zobacz również ranking odkurzaczy piorących

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here