Jaki kurs SEP dla pracownika wybrać? Cenne wskazówki

Jaki kurs SEP dla pracownika wybrać? Cenne wskazówki

Sfinansowanie kursu SEP jest jednym z najlepszych pomysłów na inwestycję w kadry. Wielu pracodawców idzie w tym kierunku z konieczności, nie mogąc znaleźć wykwalifikowanych pracowników na rynku. Inni dostrzegają potencjał w obecnym zespole, chcąc go wzmocnić i zaoferować bardzo atrakcyjną formę wynagrodzenia pozapłacowego. Bez względu na motywację rozsądnie jest opłacać pracownikom szkolenia SEP, bo to się prędzej czy później zwróci. Oferta kursów energetycznych oraz przygotowujących do egzaminu SEP na uprawnienia z innych grup kwalifikacji jest bardzo bogata. Na co więc należy zwrócić uwagę przed zawarciem umowy z konkretnym organizatorem? Garścią cennych porad dzielimy się w naszym artykule.

Szkolenia SEP: co mamy do wyboru?

Kursy SEP w założeniu przygotowują uczestników do egzaminu państwowego przed Komisją Kwalifikacyjną powołaną przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki z wybranej grupy kwalifikacji. To pierwsza kwestia, o której musi pamiętać przedsiębiorca. Zwykle jest tak, że pracodawcy finansują pracownikom szkolenia SEP z tej grupy, która najlepiej wpisuje się w działalność firmy.

Przykładowo: jeśli mamy biznes polegający na świadczeniu usług instalacyjnych w sektorze energetycznym, to przedsiębiorstwo potrzebuje pracowników posiadających uprawnienia SEP w grupie G1, czyli właśnie uprawnienia energetyczne.

Podstawowy podział grup kwalifikacji prezentuje się następująco:

  1. Grupa G1 – osoby posiadające uprawnienia energetyczne mogą wykonywać prace związane z eksploatacją, dozorem urządzeń elektrycznych, instalacji i sieci elektroenergetycznych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających energię elektryczną.
  2. Grupa G2 – posiadacze uprawnień cieplnych mają kwalifikacje do legalnego wykonywania prac związanych z eksploatacją, dozorem urządzeń, instalacji i sieci cieplnych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających ciepło oraz innych urządzeń energetycznych.
  3. Grupa G3 – uprawnienia gazowe pozwalają legalnie wykonywać roboty związane z eksploatacją i dozorem urządzeń, instalacji i sieci gazowych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających paliwa gazowe.

Czyli: na tym etapie pracodawca powinien się zastanowić, które kwalifikacje zdobyte przez pracowników będą najkorzystniejsze dla jego biznesu. Można oczywiście zainwestować w komplet szkoleń SEP, dzięki czemu pracownicy zyskają uprawnienia we wszystkich grupach – jest to bardzo dobry pomysł w sytuacji, gdy firma realizuje projekty dla bardzo szeroko pojętego sektora energetycznego.

Wybór odpowiedniego kursu SEP

Po ustaleniu, który zakres szkolenia SEP będzie szczególnie przydatny dla pracowników, można już przejść do kluczowego etapu, czyli rozejrzenia się za konkretnym kursem. Oferta jest na tyle szeroka, że nie będzie większego problemu ze znalezieniem szkoleń organizowanych blisko siedziby przedsiębiorstwa oraz dopasowanych do harmonogramu jej pracy.

Jeśli jednak pracodawca z jakiegoś powodu nie może sobie pozwolić na to, by oddelegować pracowników na np. kurs energetyczny organizowany w innym mieście, powinien rozważyć zainwestowanie w szkolenie zamknięte. Taką możliwość daje chociażby Krajowe Centrum Kształcenia, jeden z największych i najbardziej renomowanych organizatorów kursów SEP w Polsce.

Na czym to polega? Szkolenie zamknięte jest przeznaczone wyłącznie dla ściśle określonej grupy uczestników, najczęściej pracowników jednej firmy. Można je przeprowadzić w siedzibie przedsiębiorstwa, co jest o tyle korzystne, że nie ma wówczas potrzeby dezorganizowania harmonogramu pracy zakładu (kurs może się odbyć np. w godzinach popołudniowych). Jest to bez wątpienia bardzo wygodne, ale też opłacalne, ponieważ w przypadku zamkniętych szkoleń SEP oferowanych przez Krajowe Centrum Kształcenia, pracodawca finansuje tylko koszt egzaminu SEP. Dzięki temu cała inwestycja w kompetencje kadr nie jest aż tak odczuwalna w budżecie firmy.

W sytuacji, gdy pracodawcy nie uda się zebrać wymaganej liczby uczestników szkolenia, może oczywiście sfinansować pracownikom udział w standardowym kursie grupowym. Krajowe Centrum Kształcenia organizuje je w całej Polsce, aktualnie w kilkunastu miastach: Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Warszawie, Bydgoszczy, Rzeszowie, Białymstoku, Bielsku-Białej, Kielcach, Katowicach, Łodzi, Wrocławiu, Olsztynie, Szczecinie i Gliwicach.

Opinie o szkoleniach SEP danego organizatora

Wybierając kursy energetyczne czy inne szkolenia SEP dla pracowników nie należy jednak skupiać się tylko na kwestiach finansowych czy wygodzie. Najważniejsze jest to, aby po pierwsze: pracownicy rzeczywiście odnieśli korzyści z udziału w kursie (czyli podnieśli swoje kwalifikacje zawodowe), a po drugie: by zostali świetnie przygotowani do egzaminu SEP na uprawnienia energetyczne, cieplne czy uprawnienia gazowe.

Warto się więc kierować zarówno opiniami na temat samego szkolenia, jak również wskaźnikami zdawalności. Pod oboma względami na uwagę bez wątpienia zasługują kursy SEP organizowane przez Krajowe Centrum Kształcenia.

Kategoria: Biznes

Dodaj komentarz