Kiedy i w jakich sytuacjach należy uiścić podatek od zakupu auta?

0
306

Kiedy kupujemy samochód musimy pamiętać również o konieczności zapłacenia podatku. Jest to tak zwany podatek od wzbogacenia się. W tym artykule sprawdzimy, jaka jest jego wysokość, od czego zależy i w jakich sytuacjach możemy zostać zwolnieni z tej opłaty.

Podatek od czynności cywilnoprawnych

Jeśli poprzez zakup pojazdu powiększamy swój majątek (co jest oczywiste) to musimy zapłacić podatek od wzbogacenia. Jednak obowiązek zapłaty zależy od kilku warunków, m.in. miejsca zakupu pojazdu, jego wartości, ostatniego właściciela i tego, czy pojazd jest nowy, czy był już wcześniej używany.

Sam podatek dotyczy niektórych umów: pożyczki, darowizny, sprzedaży, a obowiązek zapłaty powstaje w momencie zrealizowania transakcji. Biorąc pod uwagę zakup pojazdu – wartość podatku to 2% jego wartości rynkowej. Samą opłatę należy uiścić w terminie do dwóch tygodni od momentu podpisania dokumentu umowy. Warto również w tym czasie zastanowić się nad zakupem odpowiedniej polisy, której oferty można porównać na https://mubi.pl/.

Kiedy musimy opłacić podatek od zakupu pojazdu?

W niektórych sytuacjach nie musimy płacić podatku PCC: https://mubi.pl/poradniki/podatek-od-kupna-samochodu/. Zazwyczaj jednak najłatwiej kupić auto od osoby prywatnej. Zwłaszcza, jeśli tak szybko i prosto można znaleźć ofertę sprzedaży auta w różnych portalach internetowych i stronach z ogłoszeniami. Jeśli podpiszemy umowę z osobą prywatną, od której kupimy auta bezpośrednio to jednocześnie pojawia się obowiązek podatkowy. Gdybyśmy natomiast zakupili auto na fakturę – takiego podatku zapłacić nie musimy.

Jeśli wartość samochodu nie przekracza też 1000 zł – tutaj również mamy szczęście i nie musimy zapłacić PCC. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku zakupu auta za granicą – PCC nie obowiązuje, bo dotyczy umów zawartych na terenie Polski. Zakup nowego modelu z salonu również zwolniony jest z podatku. W tym przypadku VAT zostaje uwzględniony w cenę nowego pojazdu.

Osoby niepełnosprawne nie muszą płacić PCC

W sytuacji zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych są osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności. Warunkiem jest zakup pojazdu do celów własnych przez osobę niepełnosprawną. Zwolnienie z PCC dotyczy osób o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub o lekkim – w przypadku problemami z narządami ruchu.

Wysokość podatku – ile wynosi i jak ją obliczyć?

Jego wysokość jest stała i wynosi 2 procent od wartości rynkowej auta. Jak możemy oszacować wartość rynkową samochodu? Wystarczy, że zobaczymy jak kształtują się ceny tych samych aut (musimy wziąć pod uwagę również rok produkcji auta) w dniu, w którym zakupimy nasz samochód.

Przykładowo, pan Piotr kupił Forda od pana Jana z Piły. Cena, jaką zapłacił wyniosła 14 000 zł. Aby sprawdzić, ile musi zapłacić podatku, pan Piotr wchodzi na portal z ogłoszeniami, wpisuje dane samochodu (marka, model, rok produkcji) i sprawdza oferty z Piły. W innej miejscowości wartość rynkowa auta mogłaby się różnić. Okazało się, że średnia cena to właśnie 14 000 zł. Od tej kwoty więc Pan Piotr płaci podatek w wysokości 2%.

Z drugiej strony Pani Ilona kupiła auta bardzo okazyjnie – od znajomej. Dzięki temu zapłaciła jedynie 1500 zł. Rynkowa wartość auta to jednak 6000 zł i od tej wartości Pani Ilona powinna zapłacić PCC.

Mimo, że w przypadku Pani Ilony, udało się uzyskać bardzo atrakcyjną cenę – upust dla podatku nie obowiązuje i jego wysokość wyniosła więc 2% od prawdziwej wartości auta.

Jeśli przejdzie komuś przez myśl obniżenie podatku przez zaniżenie wartości pojazdu – warto się dwa razy zastanowić. Pracownicy urzędu skarbowego mają dostęp do pełnych danych o pojazdach i znają ich wartości rynkowe. Każdorazowo, jeśli US wykryje nieprawidłowości – narzuci na nas dodatkową kwotę do zapłaty wraz z karnymi odsetkami za każdy dzień zwłoki. Jeśli pojawią się wątpliwości – US zatrudni biegłego, którego zadaniem będzie określenie wartości rynkowej auta i zweryfikowanie, czy została przez nas prawidłowo obliczona. Praca biegłego zostanie wyceniona na około 500 zł, a my obciążeni tym kosztem w sytuacji, w której biegły wykaże nam różnice w oszacowaniu wartości pojazdu o 30%.

Może się okazać, że kupiliśmy pojazd okazyjnie, ze względu na posiadane uszkodzenia – na przykład auto powypadkowe. Wtedy jego wartość rynkowa jest inna niż wartość takich samych, ale nieuszkodzonych pojazdów. Jeśli urząd skarbowy zakwestionuje nam ten zakup – powinniśmy złożyć odpowiednią dokumentację (zdjęcia, kosztorys naprawy), aby wykazać dlaczego tak oszacowaliśmy wartość przy zakupie.

Płatność podatku do US

Aby zapłacić podatek po zakupie auta, należy wypełnić odpowiedni dokument, zwany formularzem PCC-3. Dokument ten możemy odebrać osobiście w urzędzie skarbowym lub pobrać ze strony podatki.gov.pl. Sam formularz wymaga wpisania podstawowych danych o aucie, takich jak: marka i model, rok produkcji, liczba przejechanych kilometrów oraz dane zakupującego: w tym NIP lub PESEL. W dokumencie należy wpisać również oszacowaną kwotę podatku, wynikającą z rynkowej wartości pojazdu. Po wypełnieniu, dokument składamy w urzędzie lub wysyłamy pocztą elektroniczną – podobnie należy postąpić z płatnością (osobiście lub online).

Konsekwencje niezapłacenia podatku

Tak jak wspominaliśmy, urząd skarbowy monitoruje wartości rynkowe aut. Co w sytuacji niezapłacenia podatku w ogóle? Okazuje się, że wszystko zależy od tego, czy przyznamy się do winy, czy nie. Jeśli to zrobimy i wyrazimy tzw. czynny żal – zostaniemy potraktowani łagodnie. Wtedy uiścimy jedynie kwotę podatku wraz z odsetkami za czas, który upłynął. Jeśli natomiast celowo zataimy brak opłacenia podatku, a urząd to wykryje to mamy problem. Grozi nam wtedy sroga konsekwencja finansowa za wykroczenie lub przestępstwo skarbowe, a taka kara może być bardzo wysoka i sięgać nawet około 30 tys. zł. Konieczność zapłaty PCC przedawni się dopiero po 5 latach od zakupu auta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here