Wynagrodzenie netto i brutto – czym to się różni?

0
278
Wynagrodzenie netto i brutto

Wyprasowałeś swoją koszulę, założyłeś najlepsze spodnie, eleganckie buty, fryzurę masz schludną. Jesteś gotowy, aby wybrać się pełen entuzjazmu na rozmowę o pracę. Na rozmowie wypadasz bardzo dobrze, aż w końcu dochodzi do ustalania pensji. Tutaj zaczynają się schody, ponieważ wiele osób myli pojęcia wynagrodzenia netto z wynagrodzeniem brutto. W ten sposób może dojść do niemiłego nieporozumienia, gdyż jest to istotna różnica. Co zatem oznaczają określenia „netto” oraz „brutto”?Wysokie zarobki tylko na papierze  

Jak łatwo zauważyć kwota (brutto), która znajduje się na umowie nie jest otrzymywana przez nas jako nasze wynagrodzenie. Wynika to z tego, że z kwoty brutto potrącane są składki na ubezpieczenie zdrowotne, składki na ubezpieczenie społeczne oraz zaliczka na podatek dochodowy. Suma tych wszystkich składek jest zależna od kwoty, którą zarabiamy, ponieważ jest ustalona w sposób procentowy.Pieniądze „do ręki”    Najprościej tłumacząc, kwota netto to wynagrodzenie, które otrzymujemy „do ręki”. To jest nasz realny przychód, który wpływa na konto bankowe. Przeglądając w internecie oferty pracy, często możemy spotkać się ze sformułowaniami typu „20 zł/h” lub „30 zł za godzinę”. Na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się być jasne. Podana jest konkretna kwota, ale tak jak wspomniałem na początku, podczas rozmowy o pracę możesz zostać zaskoczony tym, że jest to podana kwota brutto. Dlatego najlepiej jest to ustalić już na samym wstępie. Pozwoli to zaoszczędzić czasu oraz nerwów.

Pracodawcy często posługują się kwotami brutto, z kolei pracowników interesuje tylko to ile faktycznie zarobią, czyli kwota netto.Kalkulatory wynagrodzeń brutto-netto    Składki, które są odprowadzane z wynagrodzenia nie zawsze są takie same, gdyż zależą one od wysokości pensji oraz typu umowy na jaką jesteśmy zatrudnieni. W internecie bez problemu możemy znaleźć kalkulatory wynagrodzeń, które w prosty sposób przeliczają kwoty brutto na netto i odwrotnie. Po wprowadzeniu w pola wszystkich potrzebnych danych, kalkulator przedstawia nam wyniki w formie tabelki. Przedstawiona zostaje kwota brutto, netto oraz całkowity koszt pracodawcy, czyli najważniejsze informacje dotyczące wynagrodzenia, które są istotne z punktu widzenia pracodawcy, jak i pracownika. Taki kalkulator jest bardzo przydatna rzeczą, z której warto korzystać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here